Czy pić wodę z wodociągu płockiego?

Kupujemy wody butelkowane sądząc, że są bezpieczniejsze dla zdrowia od wody wodociągowej. Tymczasem okazuje się, że równie dobra jest woda z kranu, która zgodnie z wymaganiami obowiązującego rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, jest systematycznie badana w zakresie 61 parametrów przez Laboratorium Wodociągów Płockich, które posiada Certyfikat Akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji Nr AB 1188. Płocka woda kranowa jest również kontrolowana przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną i oceniana przez Instytucję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego pod kątem przydatności do spożycia.

Wyniki uzyskiwanych badań wraz z Oceną Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego podawane są do publicznej wiadomości na stronie Wodociągów Płockich oraz w mediach społecznościowych Spółki.

 

Minerały w Płocczance prosto z kranu

Wybór wody do picia często podyktowany jest zawartością związków mineralnych. Okazuje się, że woda z kranu dzięki wysokiej zawartości niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka minerałów, takich jak magnez, wapń, potas i sód, stanowić może doskonałą alternatywę dla wody butelkowanej.

Zawartość substancji mineralnych* w Płocczance Prosto z Kranu w 710 mg/l, wynosi:

Wapń – 82 mg/l

Sód – 140 mg/l

Magnez – 14 mg/l

Potas – 7,2 mg/l

Wodorowęglany – 282 mg/l

 

*Zawartość substancji mineralnych w poszczególnych miesiącach może ulegać nieznacznej zmianie, ponadto śladowe ilości: siarczków, chlorków, fluorków, żelaza, manganu i innych.

 

W poniższym zestawieniu prezentujemy zawartość składników mineralnych obecnych w płockiej wodzie kranowej oraz (dla porównania) w popularnych wodach butelkowanych.


 

woda z wodociągu płockiego

zawartość w mg/l

woda mineralna Nałęczowianka

zawartość w mg/l

woda Staropolanka

zawartość w mg/l

wapń

82 mg/l

110,2 mg/l

50,1 mg/l

sód

140 mg/l

11 mg/l

2,4 mg/l

potas

7,2 mg/l

23,1 mg/l

6,7 mg/l

magnez

14 mg/l

2,8 mg/l

1,0 mg/l

wodorowęglany

282 mg/l

435,7 mg/l

171,8 mg/l


Nie bez znaczenia jest przy tym cena wody. Litr wody kranowej w Płocku kosztuje 0,0049 zł, czyli niecałe pół grosza, natomiast litr popularnej wody butelkowanej to koszt ok. 1,00 zł, co stanowi równowartość ponad 200 litrów wody wodociągowej. 

Jakość wody w naszych kranach jest zależna także od stanu rurociągów przesyłowych i instalacji wewnętrznych w budynkach mieszkalnych. Aby zapobiegać pogarszaniu się jakości wody ,,Wodociągi Płockie” Sp. z o.o.  budują nowe sieci, wymieniają stare oraz systematycznie płuczą i dezynfekują rurociągi, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. końcówek sieci, gdzie woda przebywa najdłużej, co może wpływać na pogorszenie jej jakości i powodować tzw. wtórne zanieczyszczenie.

Z uwagi na fakt, że „Wodociągi Płockie” odpowiadają za jakość wody tylko do głównego zaworu w budynku (zawór za wodomierzem głównym), a za jakość instalacji wewnętrznej odpowiada właściciel  lub administrator ważne jest, aby również instalacje wewnętrzne były systematycznie modernizowane i płukane tak, aby jakość wody nie pogarszała się.

W celu potwierdzenia właściwej jakości wody w instalacjach wewnętrznych zalecamy wykonywanie kontrolnych badań próbek pobieranych z tych instalacji, ze szczególnym uwzględnieniem składu mikrobiologicznego.

Aby samemu zadbać o jakość wody należy:

 • po dłuższej nieobecności w domu odkręcić wszystkie krany na 2-3 minuty i pozwolić wodzie swobodnie płynąć;
 • po awarii sieci wodociągowej spuścić wodę przez kilka minut, aż stanie się ona bezbarwna;
 • często dezynfekować wylewkę kranu, co zabezpiecza przed gromadzeniem się bakterii zanieczyszczających wodę.

 

Nie należy pić ciepłej wody z kranu, ponieważ nie jest ona monitorowana w zakresie wymagań dla wody przeznaczonej do spożycia.

Informacja "Wodociągów Płockich" Sp. z o. o. o jakości wody wodociągowej dostępna na stronie https://wodociagi.pl/klient/jakosc/


Metryka dokumentu
 • Data publikacji: 6 lat temu (środa, 14 stycznia 2015, godzina 07:56)
 • Osoba publikująca: Justyna Piotrowicz - Wodociągi Płockie Sp. z o.o.
 • Nadzór nad treścią: Justyna Piotrowicz - Wodociągi Płockie Sp. z o.o.
 • Ilość wyświetleń: 2 695 287
 • Data ostatniej aktualizacji: wtorek, 27 kwietnia 2021, godzina 10:08
 • Historia aktualizacji

 • 27 kwietnia 2021, godzina 10:08 Aktualizacja dokumentu
  27 kwietnia 2021, godzina 10:06 Aktualizacja dokumentu
  27 kwietnia 2021, godzina 10:04 Aktualizacja dokumentu
  18 lutego 2021, godzina 13:50 Aktualizacja dokumentu
  18 lutego 2021, godzina 13:49 Aktualizacja dokumentu
  26 stycznia 2017, godzina 11:17 Aktualizacja danych
  14 stycznia 2015, godzina 08:00 Aktualizacja danych
  14 stycznia 2015, godzina 07:57 Aktualizacja danych
  14 stycznia 2015, godzina 07:57 Aktualizacja danych